Zbulohet telefonata mes Biden-Zelensky që e bëri presidentin amerikan të humbiste durimin

Është bërë rutinë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, Presidenti Joe Biden dhe Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy flasin me telefon sa herë që SHBA shpall një paketë të re ndihme ushtarake për Kievin.

Por një telefonatë mes dy liderëve në qershor ka qenë ndryshe nga ato të mëparshme, sipas katër personave të njohur me këtë telefonatë, Biden mezi kishte mbaruar duke i thënë Zelenskyy-t se sapo kishte dhënë dritën jeshile të 1 miliard dollarëve të tjerë në ndihmë ushtarake amerikane për Ukrainën, kur Zelenskyy filloi të listonte të gjithë ndihmën shtesë që i nevojitej dhe nuk po merrte.

Biden e humbi durimin, thanë njerëzit që kishin dijeni për thirrjen telefonike, Populli amerikan po tregohej mjaft bujar dhe administrata dhe ushtria amerikane po punonin shumë për të ndihmuar Ukrainën” tha ai, duke ngritur zërin dhe duke kërkuar nga Zelenskyy të tregonte pak më shumë mirënjohje.