Receta gjermane qe e rekomandojne edhe mjeket: Ul nivelin e kolesterines, pijeni 2 ore para gjumit

Receta që gjeni më poshtë është një ndër recetat më të njohura në Gjermani dhe mjekët kardiolog e rekomandojnë për njerëzit me probleme me zemrën. Kjo recetë ka marrë një popullaritet të gjerë në Gjermani.

Mjeku kardiolog që e ka krijuar këtë recetë tregon me fakte se kjo pije ka efekt në trajtimin e arterieve të bll okuara dhe uljen e kolesterinës. Përbërësit: 4 limonë me lëkurë, 4 thelpinj hudhrër, 2 litra ujë, 1 rrënjë xhenxhefili.

Përgatitja: Pastrojini përbërësit, priteni limonin dhe hiqini lëkurën hudhrës dhe xhenxhefilit, më pas hidhini në mikser. Lëngun e përftuar vendoseni në zjarr të ulët dhe shtoni pak ujë sa të marrë valë. Lëreni të ftohet në një shishe qelqi në frigorifer. Konsumojeni çdo mëngjes me stomakun bosh dhe në mbrëmje 2 orë para gjumit.