Fletet e dafines duhet ti perdorini 3 here ne dite, per 3 dite me rradhe: Ul ndjeshem nivelin e sheqerit

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet. Sasia e ngritur e sheqerit në gj ak çon deri në diabet dhe komplikime të tij. Pos kësaj, shkakton çrregullime në punën e mëlçisë dhe në sistemin urogje ni tal, shkakton çrregullime metabolike, sëm undje të lëkurës, zhvillim të kataraktit dhe patologji të zemrës.

Çaji nga fletët e dafinës 8 fletë dafine qitni në 300 ml ujë të vluar. Lërini të qëndrojnë 4 orë. Kulloni dhe pini nga gjysmë gote 3 herë në ditë gjatë 3 ditëve, pastaj bëni pauzë 2 javë.

Një herë në ditë, më së miri në mëngjes, shtoni një lugë çaji kanellë në një filxhan kefir dhe pak yndyrë. Përzieni dhe pini në mëngjes. Kjo përzierje do të përmirësojë metabolizmin dhe do të ulë sheqerin. Nëse nuk jeni tolerant ndaj produkteve të qumështit, kanellën qiteni në çaj apo në ujë të vakët. Më së miri është të përdorni shkoptha kanelle, t’i grini në rende dhe t’i qitni në pije.