E Papritur kjo/ Itali qeveria mbyll portet, Ja cka është duke ndodhur

Të paktën 985 emigrantë ndodhen në det në tre anije të ndryshme shpëtimi, në pritje të një porti për të zbarkuar. Por qeveria e djathtë në Itali aprovoi të premten një masë që formalizon mbylljen e porteve të vendit për anijet e kontrolluara nga shoqatat humanitare.

“Më në fund po mbrojmë kufijtë dhe ligjet e vendit tonë. Sot në mbledhjen e kabinetit i jemi kthyer aprovimit të një dekreti dhe një parimi stabilizimi në bazë të të cilëve anijet e huaja nuk mund të vijnë në Itali me emigrantë në bord,” – u shpreh Matteo Salvini, zëvendës kryeministër i Italisë.

Disa të mbijetuar në bordin e anijes kanë përcjellë mesazhe paqeje në gjuhët e tyre, duke kërkuar ndihmë. Disa nga emigrantët në bordin e anijes “Oshën Viking” ndodhen atje prej 14 ditësh, me anëtarët e ekuipazhit që po i kërkojnë edhe Francës, Spanjës dhe Greqisë një port për të zbarkuar.