Po shendosheni pa e kuptuar dhe per me teper barku rri i fryre gjate gjithe kohes? Mund te perdorni 1 nga keto 6 metoda

Kapsllëku është një gjendje shumë e dhimbshme e trupit dhe që ju bën të ndiheni të fryrë. Por ka mënyra për të kuruar kapsllëkun me gjërat që ndoshta keni në shtëpinë tuaj. Jo gjithmonë është e nevojshme t’i drejtoheni spitalit dhe mjekut, pasi kurat “popullore” ndonjëherë janë me efektive nga se e mendoni.

1) Sodë buke dhe ujë të ngrohtë. Miksoni një lugë çaji sode buke me një çerek filxhani me ujë të ngrohtë. Kjo do të lehtësojë dhimbjen e kapsllëkut dhe do t’ju bëjë të ndiheni të çliruar.

2) Hidratohuni: Duke qenë i dehidratuar mund të anashkaloni kapsllëkun. Pra, duhet të pini sa më shumë ujë. Thuhet se prija e ujit të gazuar bën mirë, pasi ju hidraton dhe karboni bën mirë për të shtyrë mbetjet drejt daljes. 3) Hani fibra: Duke pasur fibra të mjaftueshme në dietën tuaj ndihmoni që zorrët tuaja të lëvizin më shumë dhe në mënyrë të tillë ushqimi kalon më lehtë. Fibrat e tretshme jo të fermentueshme, të tilla si psyllium, janë lloji që ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut.

4) Ndaloni së ngrëni bulmet: Ushqimet si djathi, akulloret, qumështi dhe produktet e tjera të qumështit mund të shkaktojnë kapsllëk. Kjo është për shkak se ata mund të ngadalësojnë lëvizjet tuaja të zorrëve.