Alarm për bombë në avionin me mbi 200 pasagjerë, piloti ben ulje emrgjente

Piloti i një aeroplani pasagjerësh që udhëtonte nga Polonia për në Mbretërinë e Bashkuar duhej të bënte një ulje të paplanifikuar në Paderborn për shkak të një kërcënimi me bombë. Një avion me më shumë se 200 persona u detyrua të ulej në qytetin perëndimor të Gjermanisë, Paderborn, në mënyrë që policia të mund të kryente një kontroll të plotë të avionit. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme.

Thirrja për të ulur aeroplanin erdhi pasi kontrolli i trafikut ajror polak dha një informacion për një kërcënim me bombë, Policia tha se nuk u gjetën objekte të dyshimta gjatë kontrollit të avionit Airbus A321 të operuar nga transportuesi hungarez Wizz Air.

Avioni u nis nga qyteti perëndimor polak i Posnanit vonë të dielën dhe u nis për në Aeroportin Luton të Londrës. Ai u detyrua të ulej në aeroportin Paderborn-Lippstadt në orën 22:05. p.m. Qentë e policisë të trajnuar posaçërisht u përdorën në një kontroll të plotë të avionit. Detaje të mëtejshme të kërcënimit, i cili u mor me telefon, fillimisht nuk ishin të disponueshme.